Bir Sigara Adetinde Ne Kadar Nikotin Vardır?

Yazar Buhar Adam 10/12/2019 0 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,Likit Blog Yayınları,Nedir Köşesi,

Bir Sigara Adetinde Ne Kadar Nikotin Vardır?

Geleneksel yakılarak tüketilen tütünlü sigarada bulunan nikotin miktarı son yıllarda tütünlü sigara bağımlılığından kurtulmak amacıyla elektronik sigara kullanıcıları tarafında sorulan en çok soruların başında gelmektedir. Bunun sebebi e sigara da kullanılan nikotin miktarı ile bir adet sigarada bulunan sigara miktarını orantılayarak kullanmak veya e likit seçimi yaparken bu oranı baz alarak seçim yaparak tütünlü sigarayı taklit eden bir nikotin vücuda alımı ile geçiş yapmaktır.

Peki tütünlü sigaradaki nikotin oranınına denk nikotin oranı bulunan likit ile içim yapmak aynı oranda vücüda alınan nikotinle aynımıdır? Hayır çünkü içim yöntemleri ve çözülme tepkime yöntemleri tamamen farklıdır. Ve içim yapılan bobin direnci, e sigara da kullanılan watt çıkış gücü, anlık ısıtma süresi gibi bir çok etkene bağlı olarak solunan buhar ile vücüda alınan nikotin oranı değişkenlik gösterebilmektedir. 

Bir çok araştırma grubunun noram tütünlü sigara adetinde bulunan nikotin oranının aynı markalardaki aynı menşeli tütünlerde bile veri sonuçlarında farklı sonuçlar aldığını vurgulayarak size en yakın sonuçların oratalaması vereceğiz.7.5 ila 13.4 miligram nikotin içeren bir yerde 0.65 ila 1 gram tütün bulunduğu söylenmektedir. Yani 1 gram tütünde bulunan nikotin miktarı 7 ile 15mg arasında değişmektedir dersek yanlış olmaz heralde. 

En popüler tütünlü sigara olan Marlboro'nun Amerikan raflarında satılan versiyonunda bulunan normal kırmızı marlboro diye tabir ettiğimiz versiyonunda yapılan araştırmalara göre 11mg kadar nikotin içerdiği söylenmektedir. Sigara paketlerinde de yazdığı gibi genel ortalama 11 -12 mg ortalaması ile satılır. Bazı araştırmalara göre de bu verilerin düşük gösterildiği söylenmektedir 1 tütünlü sigara adetinde (dalında) tam iki katı kadar nikotin yani 20mg kadar bulunduğu söylenir.

Bazı hazır sistem e sigar satıcıları sundukları e sigara sistemlerinde bir e sigara kartuşunun geleneksel sigaraya orantı yapıldığında 1 paket , 2 paket diye oranlarla satış yaptığını biliyoruz. Bu oranların doğru sonuçlar vermediğini vurgulamak gerekir. Ama standart bir içim dışına çıkmamak da faydalı olabilir. Örneğin Juul, Kilo, One Vape gibi popüler hepsi bir arada e sigara üreticilerinin vermiş olduğu hazır (Likitli) başlangıç setleri kullanım açısından standart bir yol izlediği için iyi olabilir ama firmaların nikotin oranı ve kıyas yapmaları doğru veriler yakalanmadıkça yanlıştır.

Peki bir kıyasımız yoksa neye göre e sigara kullanımında likit nikotin oranı seçimi yapacağız sorularını duyar gibiyim. Bu kısımda kullanılacak elektronik sigara cihazının ne tür bir cihaz olduğu kullanılacak bobin direnci seçenekleri ile hangi tür likitlerin kullanılması gerektiğini tam anlamıyla anladıktan sonra ancak nikotin oranı seçimini doğruya yakın olarak yapabilirsiniz.

Örnek kullanmak istediğiniz Pod elektronik sigara ise salt likit kullanmanız gerekmektedir. Bunun sebebi salt nikotinler serbest nikotinlere oranla daha düşük ısılarda daha hızlı çözülürler. Bu cepte bunu sağladıktan sonra satın aldığınız pod sistemin size sunduğu bobin direnci yanı buhar üretimi ne şekildedir. Çoğu pod sistem 1.0 ohm ile 1.8 ohm arasında bobin sarımlı pod kartuşlardan oluşur veya değişebilen coil seçenekleri sunar. Örnek verecek olursak 1.0ohm coil ile kullanacaksanız buhar üretimi 1 ile 5 arasında puanlayacak olursak 5 puan alan 1.0ohm lik coil ile 30mg nikotin içeren salt likit kullanılırken 1.8 ohm coil ile kullanımda buhar üretimi 1.0ohm olana kıyasla 5/1 seviyede olduğundan nikotin seçiminiz 50mg olabilir. Bunun sebebi 1.0hm bobin sarımlı pod kartuş ile üretilen buhar solunumu 1.8ohm direçtekinden çok daha fazladır.

Uzmanlara göre bu belirsizliklerde ilk başlayan e sigara kullanıcılarının yüksek olan 50mg salt likit tercihi normal likitlerde de 9mg nikotinli veya 6mg nikotinli normal likit ile tütünlü sigarayı bırakmaya çalışması ve nikotin oranını ve içim sıklığını yavaş yavaş azaltarak bırakması gerektiği yönündedir. Bencede tek doğru tespit olumlu sayılabilecek öneri budur. Burda asıl dikkat edilmesi gereken konu fazla nikotin alımından kaçınılmalıdır.

Fazla nikotinin alımının belirtileri: Baş dönmesi, Baş ağrısı, Mide bulantısı, Soğuk terlemeler, Uykusuzluk, Kalp hızlı atışı, Endişeli veya titrek davranışlar, Kulak çınlamalarıdır.

 

Yorum Yap