Vape Kalemi Nedir?

Yazar Buhar Adam 29/08/2019 0 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,Nedir Köşesi,

Vape Kalemi Nedir?

Vape Kalemi, Türkiye'de daha çok kalem tipi elektronik sigara olarak tanımlanın Vape Kalemi elektronik sigaralar kalem şeklinde tam set olarak satışa sunulan hepsi bir arada başlangıç seti elektronik sigaralardır. İlk zamanlarda piyaaya sunulan kullan at tarzı vape kalem e sigara modelleri kalem boyutuna yakın ebatlarda ve ağırlıktaydılar. Zaman içerisinde özellik eklemeleri, e likit kapsitesi ihtiyacı ve pil gücü gereksinimi ile yine ergonamik ama biraz daha ağır ve büyük silindir tarzında model elektronik sigaralar olarak yerini almıştır. Vape Kalem cihazlarının en belirgin özellikleri harici olarak sadece e likit sıvısı alınarak hemen kullanılabilir kolay kullanım ve taşıma konforu sunan pratik ama gün içerisinde tek seferlik şarj ve e likit konularak tam gün vapinge elverişli setlerdir. Genelinde sabit güç çıkışı bulunan vape kalem modellerinin bazı gelişmiş modellerinde bir kaç otomatik çıkış seçeneği verilmiş bazılarında ise watt ve sıcaklık ayarlamaları yapılabilir özellikleri barıdıran cihazlar az da olsa mevcuttur.

Vape kalem e sigara modları ile eşleşen sub ohm tank veya mtl tankların geneli hazır yedek bobin kafalarını kullanır. Hazır coilli bu atomizerler cihazın ergonamik ve kullanımı basitlik yönünü destekleyici niteliktedir. Kalem tipi elektronik sigara modellerinde tank genelde 510 bağlantı noktası ile cihaza vidalanarak kullanılır kimisi de (ilk zamanlardaki modellerde tank dahilidir ve çıkmaz. 2020 yılı başlarına doğru vape kalem elektronik sigara modellerinin geneli sabit güç çıkışlı, dahili pilli, hava ayar kanalı bulunan harici tanklı ve 3000mAh pil gücü ve üzeri pil gücüne sahip kitler olarak devamlılığını sürdüren standart özellikleri geliştirirler. 

Kullanımı oldukça basit olan vape kalemlerinin genelinde kutu içeriği vape kalem mod vape kalem tankı, yedek coil, şarj için kablo, kalvuzlar ve garanti kağıdı şeklindedir. vape kalem moduna vape kalem tankı vidalanır iyice oturduktan sonra e likit sıvısı tankın doldurma kısmından yarım ml boşluk kalacak şekilde doldurulur ve 15 dakika kadar ateşleme yapmadan beklenir. Bu süreç coil de bulunan pamuğun iyice e likiti emmesi ve ateşleme esnasında pamuğun yanmaması için ıslak olması için beklemektir. Tüm bunları yaptıktan sonra vape kaleminin şarjı dolu olduğunu varsayarıyoruz ateşleme düğmesi varsa (en büyük tuş olanıdır) ateşleme düğmesine seri şekilde 3 kez veya 5 kez basarak cihazı çalışır duruma getirmek ve sonrasında her içim esnasında ateşleme tuşu ile vaping tuşu aynıdır vape tuşuna basarak içim yapmak hepsi bukadar. Vape kalem kitlerini kapamak içinde yine modele göre değişir genelde 5 kez seri şekilde 1 ms aralıklarla tık tık tık tık tık diye ateşleme tuşuna basmak gerekir. Kapatmaya ihtiyaç olan durumlar çantada veya cebinizde taşıma esnasında ateşleme tuşuna istemsizce basılma olasılığını düşündüğünüz her durumda cihazları kapatmakta fayda vardır.

Vape kalem kitlerin coil değişimi de kolaydır. Zaman içerisinde kullandığınız coiller kullanılmaz hale gelir bunu içim esnasında zorlanma, kötü his ve tat alarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu demek oluyor ki coiliniz yanmıştır. Yeni coilin takılması şu şekildedir. Cihazın üst kısmındaki tankın cihazdan çevirerek ayrılmalıdır. Sonrasında tankın alt kısmı ile üst kısmını zıt yönlere çevirerek tank ikiye ayrılmalıdır. İkiye ayrılan takın içerisinde bulunan coil saat yönünün tersine çevrilerek çıkarılır ve yenisi takılır ve aynı şekilde tank kapatılır. Burada dikkat edilemsi gereken en önemli unsur yeni coil takıldıktan sonra içerisi tam olarak likit ile doldurulmalı ve 15 dakika kadar çalıştırılmadan beklenmelidir.

Vape kalemi tanımına uyan güncel cihaz modellerine örnek verecek olursak Smok v9 Max Kit, Vaporesso Veco Solo Plus Kit, Joyetech Ego AIO Kit gibi modeller Stick tarz elektronik sigara modelleridir yani vape kalemi yani kalem tipi elektronik sigaralardır.

Yorum Yap