Dry Burn Nedir ? Dry Burn Nasıl Yapılır ?

Yazar Buhar Adam 28/08/2019 0 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,Nedir Köşesi,

Dry Burn Nedir ? Dry Burn Nasıl Yapılır ?

Elektronik Sigara için hazır coil kullanmayan kendi sarılabilir tankı ile tel sarımını yapan kullanıcıların yapmış olduğu Dry Burn işleminin amacı telde bulunan kimyasalların yüksek derecelerde ısıtılması uygulamasıdır. Pamuk takılı değilken yapılan bu işlem kullanılan tel cinsine göre yapılmalı veya yapılmamalıdır ve uygulama sonrası telin yanması mümkünmü sorun olurmu gibi başlıkları gelin yakından inceleyelim.

Sıcaklık modunda kullanılamayan tel çeşitleri:
Kanthal A1
Nichrome 80 (Ni80)
Nichrome 60 (Ni60)

Bu telleri dryburn yapmanız gerekmektedir. Yüksek watt vererek, tel turuncu-sarı olana kadar dry burn yapıp süresini de modun sınırlandırdığı 10sn olarak tutmk fayalı olacaktır. Dry Burn işlemini hem ilk sarım sonrası, hem teli temizlemek için dryburn yapabilirsiniz.

Sıcaklık modunda ve güç modunda kullanılan tellere Dryburn yapılabilir. Çok yüksek sıcaklığa çıkmadan, anlık güç verme yöntemi ile telin üzerinde biriken karamelizasyonu temizleseniz yeterli olacaktır.

Paslanmaz çelik grubu tel Çeşitleri:

(SS304, SS316L, SS317L, SS430

Ne kadar ısıtılırsa yüzeyde o kadar krom oksit birikimi olacaktır. Sadece tel yüzeyini temizlemek için dryburn yapılmalıdır.

Sadece sıcaklık modunda kullanılan teller
Titanyum: Yanıcı bir tel çeşidi olması nedeniyle kesinlikle dryburn yapişlemi yapılmamalıdır.
Diğer tc telleri (Ni200, zirconium, tungsten vb.): Dryburn yapmak, moleküler ve kimyasal yapıda değişikliklere sebep olabilir. Sıcaklık modunda 250-260 derecede ateşlenip yüzeyi fırçalanmalı.Bu tip tellere Dryburn yapmak gereksiz bir uygulama olacaktır.

Dry Burn uygulaması ile bobin - tel yanar mı?
Hayır yanmaz tel kararabilir. Bunun ana sebebi, likitin içerisindeki aroma ve vg/pg gibi bileşenlerin buharlaşma anında bıraktıkları kalıntılardır. Bu kalıntıları teli ısıtarak ve/veya fırçalayarak giderebilirsiniz.
Tel, ısınması sonrasında oksitlenir ve renk değiştirir. Lakin bu da yanma değildir.

DRY BURN Uygulama Videosu

Yorum Yap