Vape Mod Nedir? Mod Elektronik Sigara Çeşitleri

Yazar Buhar Adam 25/08/2019 0 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,Pod Elektronik Sigara İncelemeleri,Nedir Köşesi,

Vape Mod Nedir? Mod Elektronik Sigara Çeşitleri

Vape Mod, Türkiye'de halk arasında bilinen en yaygın ismi ile mod elektronik sigaralar çeşili şekil ve boyutlara sahip lityum iyon pil kullanan bir batarya cihazıdır. Elektronik Sigara model ve çeşitleri genelinden ayıran en önemli ödelliği buharlaştırıcının olmaması sadece güç kaynağının olmasıdır. Buharlaştırıcı görevi gören likit hazneli atomizersiz olarak gelen mod elektronik sigara kutu içeriğinde sadece mod ve mod'a bağlı kullanılan kitapcık ve yedek parça ürünler yer alır.

Elektronik Sigara Mod'ları kimler kullanır sorusuna gelecek olursak kullanılan mod ve özellikleri bunun cevabını verecek en önemli etkendir. Şöyleki mod kavramı genele girdiği için Stick sabit çıkışlı bir Smok V9 Max kalem model elektronik sigaranın Sub-Ohm tankını söküp çıkarırsanız alt kısımda kalan dahili bataryalı mekanizmada mod tanımına uyacaktır. Gelişmiş özelliklere sahip manuel güç, watt, sıcaklık, direnç ayarlamaları bulunan modlar daha çok kendi tank sarımını yapan ileri seviye kullanıcılara hitap etmektedir. Bu kullanıların direnç hesaplama, sarım için gerekli teknik bilgiler, mod sıcaklık, watt ve direnç ayarlamarı konularına hakim olan kullanıcılar olması gerekmektedir.

Vape Modları güç seviyelerine göre 3'e ayrılmaktadır. Gelin bu seviyeleri yakından inceleyelim

1-) Düşük güç çıkışlı mod elektronik sigaralar: Pod sistemler, vape kalemleri, tek kullanımlık e-sigaralar (Sitemizde bulunan bir çeşit değil e sigaraların ilk çıktığı zamanlarda üretilen tek seferlik kullan at tarzı elektronik sigara modelleridir), AIO'lar (hepsi bir arada elektronik sigaralar)

Tecrübe gerekmez elektronik sigaraya yeni başlayanların kolaylıkla bir bilgi sahibi olmasa da kullanmaya hemen başlayabilmesi
Küçük şarj edilebilir pil (tek kullanımlık bir e-cig değilse)
Normalde ayarlanabilir güç olmadan çalışırlar. Tek tuş olur sadece vaping yaparken o tuş kulllanılır veya tuşsuz kullanım sunan modellerden oluşurlar herhangi bir güç, watt veya sıcaklık ayarlamasına sahip değillerdir.
gizlenebilir; ultra taşınabilir küçük ve kompakt modellerdir.

NOT: Orta güç elektronik sigara kullanım bilgisinden bahsederken akla gelen ve çok önemli olan pil güvenliği ve direnç hesaplama bilgisine sahip olmak gerekliliği bazı durumlarda pod sistemlerde veya düşük watt çıkışlı sistemlerde de gerekli olabilmektedir. Gerekli olan durumlar pod sistemlerde kullanılan zamanla kullanım ile eskiyen coil veya pod kartuşları değiştirip yenisini takmak yerine tekrar sarım yapılması ve eskiyen kartuşun kullanımına devam edilmesidir. Cartridge rebuild işlemleri özellikle pil güvenliği direnç ve watt hesaplamalarına hakim olmayan kullanıcıların yapmaması gereken uygulamalardır. Özellikle Minifit pod kartuş sarımı, C601 pod kartuş sarımı, Infinix Pod kartuş sarımı ülkemizde bilinçsizce yapılan en çok uygulamalardır. Üretici örnek olarak 12 watt sabit çıkışlı veya değişken çıkışlı cihaz için üretmiş olduğu bobin sarımı direnci sağlıklı çalışırken daha sonra yapılan yanlış sarım uygulamaları zaman içerisinde pil kullanım standartları dışına çıkar pod mod'un ısınma sorunları, pil güvenliği sorunları, kullanılan e likit sıvısının sözülme sorunları gibi bir çok teknik bilgi gerektiren ve müdehale edilmemesi gereken standartların dışına çıkarak kullanıcı için sağlık ve güvenlik sorunlarına neden olmaktadır.

Orta güç çıkışlı mod elektronik sigara kullanıcıları için kullanıcı sınıfı ve sınıf bilgisi;

Watt ve güç ayarlaması bulunan bazı modeller de sadece kullanım deneyimi gereklidir genel olarak tecrübe gerektirmezler.

Pil güvenliği bilgisine sahip olmak gerekmektedir.

Dahili veya değiştirilebilir orta boy şarj edilebilir pil
Genellikle ayarlanabilir güçlerin çok yüksek çıkış gücüne sahip olmaması (100 watt'a kadar)
Cepte taşınabilirler fakat boyut ve kullanım şekilleri gizli vapinge müsait değildir. (nadiren gizlenebilirler)

Yüksek güç çıkışlı mod elektronik sigara kullanıcıları için kullanıcı sınıfı ve sınıf bilgisi;

Kutu modları, Mekanik modlar

Tecrübe bir zorunluluktur.
Çoklu değiştirilebilir piller (nadiren yerleşik).
Pil güvenliği bilgisi gerektirir.
Cepte taşımak bağzı modellerde mümkün özellikli tek pil ile kullanılabilir elektronik sigaralar (ama ağır ve hacimlidr).
Normalde ayarlanabilir güçlere sahiptirler (200+ watt'a kadar)

Yorum Yap