Elektronik Sigara'da Nikotin Seçimi Yapmak

Yazar Buhar Adam 24/04/2019 0 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,Likit Blog Yayınları,Nedir Köşesi,

Elektronik Sigara'da Nikotin Seçimi Yapmak

Elektronik Sigaraya yeni başlayan veya uzun süre boyunca kullanan elektronik sigara kullanıcılarının dahi kendi kendine veya çevresine sorduğu en önemli soruların başında gelen elektronik sigara likitinde kaç mg nikotin kullanmalıyım? sorusuna cevap arayacağımız yazımızda vücudun bağımlı olduğu nikotin ihtiyacını karşılayarak tütünlü sigaradan kurtulmaya çalışan kitle bu amaç uğruna belli maddi bedeller ödeyip bir yola giriyor ve bu yolda daha bilinçli bir kullanım sağlayarak genel bir kriter varsa buna uymaya çalışıyor bizde yazımızda standart kriterleri sunarak öncelik olarak e sigara kullanıcısına gereğinden fazla nikotin almaması önersi ile bağımlılığı en aza inene ve sonunda vucudun nikotin ihtiyacını istemeyecek halde olmasına geleneke kadar ki aşamaları sıralamaya çalışacağız.

Öncelikli olarak yeterli nikotin oranını kullanıcı kendisi tayin etmesi gerekiyor ve biraz da bu vücuda zarar veren nikotin ihtiyacını olabildiğince az kullanmak için elinden geleni yapması gerekiyor. Kabaca bu şekilde devam ederek ve yavaş yavaş örneğin 9 mg ile başlanırsa likitte bulunan nikotin oranı 6 ya indirmesi ve 3 ve 0 diye bir düzen seçerek ona uyması gerekiyor ve en az 3 ay kadar 0 nikotin ile devam ettikten sonra elektronik sigarayı da bırakması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki amaç tütünlü sigaraya olan bağımlılıktan kurtulmak bunun haricinde e sigara keyifliymiş tabiri uygunmu bilmiyorum nargile gibi diyerek ve ben 0 nikotin ile kullanıyorum bağımlılığım kalmadı diyerek kendimizi kandırmak tekrar sigara içmek e sigarayı bırakamamak gibi belli bir zaman sonunda nikotin tiryakiliği dışında kullanım keyfi bağımlılığına dönüşebilir.

Şimdi gelelim yazımızın asıl merak edilen kısmına standart bir yakılarak içilen tütünlü içerken e sigara likitindeki nikotin oranına kıyas yapacak olursak kaç mg gelir sorusuna tam bir cevap olmasa da 9 mg olan 8-20 mg nikotin içermektedir. Bu standart kırmızı paket diye tabir edilen sigaralardır. Light sigaralar kullanılıyorsa daha az oranda nikotin oranı seçilmelidir. Puro ve benzeri ağır tütünler kullanılıyorsa daha fazla nikotin oranı seçilmedir. Önceki geleneksel e likit sıvılarında nikotin seçenekleri 0 ile 36mg arasında seçenekler ile sunuluyordu şimdi bir de düşük watt çıkışlı daha az buhar üreten pod sistem ve gerçek sigara içim deneyimi sunan MTL tank kullanımları ile kullanılması uygun olan Salt Likitlerin de piyasaya sunulması ile hesaplamalar daha da değişti diyebiliriz.

Normal Sub Ohm e liki sıvısına oranla nikotini tuzdan üretilen salt likitlerde boğaz yakması acılık gibi durumlarda çok daha az olduğundan içim keyfi ve deneyimi olarak çok daha kaliteli aroma tadını bozmayan sonuçlar ile daha iyi kullanım sunarlar. Salt likit oranını genellikle üretici firmalar 35 ve 50mg olarak iki seçenek ile sunmaktadır. Bende seçenekler doğrultusunda tütünlü sigara içiminden geçişde light sigara kullananlara en düşük 35 ise 35mg nikotin ile başlamaları normal kırmızı paketli sigara içiyorlarsa pod sistemlerinde tercih edeceği likitin 50mg olarak ilk başlangıçta uygun olabileceğini düşünüyorum. Tabi bu durum cihazın watt çıkışı coili ısıtması coil direnci buhar üretimi likitin VG PG oranı gibi bir çok kritere göre değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekiyor. Şu durumda kriter olabilir POD Kit elektronik sigaralarda kullanılan coil veya kartus direnci 1.0 üzeri ise 50mg nikotin seçilebilir. Fakat Coil veya kartuşun direnci 1.0 ohm nin altında ise önerğin 0.6 ohm ise ilk başlangıç için 35 mg salt likit ile başlamak daha uygun olacaktır. Daha az oranlı seçenek var ise ve ben idare edebilirim günlük tütünlü sigara kullanımım hafifti ve azdı diyenler için daha da düşük salt nikotin seçimi yapmak doğru karar olacaktır. Tabi bununla birlikte az nikotin ile ben hallederim deyip de tütünlü sigarayı bırakamama durumu içerisine de düşülebilir bu durumda taraf düşünmek değilde daha yapıcı sakin ve tutarlı sonuçları yavaş yavaş denemelerle elde etmek daha makul olandır.

Peki kriter nedir ben çok nikotin aldığımı nereden anlarım diye soruyorsanız en etkili cevap baş dönmesi diyebiliriz. 

Elektronik Sigara kullanıcılarına önerim ilk başlangıçta 9mg nikotinli sevebileceği aromalar ile en az ilk başlangıçta 3 farklı çeşit likit almalarıdır ve yanında da bir tane likiti aynı çeşitten 6mg olarak almalıdırlar. 6 mg ile başlayıp deneyebilirler günlük sigara içme ihtiyacı gideriliyorsa 6mg ile devam edilebilir. 9 mg aynı olan likiti de denemek önemlidir. Bir gününüzü 9mg olarak aldığınız ve 6mg denediğiniz likiti kullanmaya ayırmalısınız. İkisi arasında tercih yapıp onunla devam etmelisiniz.

Salt likitlerde benim önerim standart 35 mg ve yakın oranlar uygundur. Türkiye'ye gelen ve satışı yapılan yerli salt likit ve premium salt likit ürün seçenekleri de bu şekildedir. Önemli olan acele etmeden tütünlü sigaradaki bağımlılığı ortandan kaldırmak ve bu süreçte olabildiğince en az nikotin kullanarak bunu başarmak ve zaman içerisinde e sigara kullanımını azaltarak bitirmek.

Nikotin bağımlılığı olmayan hiç bir kişiye e sigarayı kullanmayı önermeyiniz ve uyarınız.

Yorum Yap