Coil Satın Alırken OHM Tercihi Yapmak

Yazar Buhar Adam 10/02/2019 0 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,Nedir Köşesi,

Coil Satın Alırken OHM Tercihi Yapmak

Bir çok elektronik sigara kullanıcının kafası karıştıran yedek bobin başlığı satın alma aşamasındaki ohm değeri seçimi hakkında bilgi vermeye çalışacağımız yazımız daha çok Sub Ohm tip tank kullanıcıları yakından ilgilendiriyor. 

Ohm, bir iletkene farklı gerilimler uygulandığında gerilimlerin akım şiddetine oranının değişmeme durumudur. Bu değişmeyen sabit sayı bize direnç ohm değerini vermektedir. Elektronik Sigara Telleri ve bobinlerinde kaşımıza çıkan bu ohm değeri watt çıkışına karşı direncini göstermektedir. Özellikle sabit çıkışlı e sigara modellerinde ürünün kutu içeriğinden çıkan değerlere sahip coiller tercih edilmelidir ve sarım yapılacaksa bu değere göre yapılmalıdır. Ayarlanabilir e sigara cihazlarında ise tel veya bobinin ohm değeri baz alınarak watt çıkışı ve ohm değeri manuel ise buna göre ayarlama yapılmalıdır.

OHM Seçerken, Elektronik Sigara Cihazının en yüksek watt çıkış gücü, kullanacağınız likitin VG PG oranı, bol buharlı nargile içimden mi hoşlanıyorsunuz yoksa MTL dedğimiz sigara dumanı kadar az buharlı içim mi tercihiniz bunların hepsi coil seçiminde dikkate alınması gereken etkenlerdir. Yazımızda bunları ele alarak bobin seçimini daha doğru yapmanız için gereken bilgileri sizinle paylaşacağız.

Coil ohm seçiminde öncelik bol buhar mı seviyoruz az buharmı seviyoruz eğer seçiminiz bol buhar ise DL içimse tercihinizi 0 rakamını kriter görüp en yakın seçenekleri değerlendirmeniz olacaktır. Örneğin 0.3 ohm coil 100 buhar üretiyorsa 0.5 ohm coil 70 buhar üretir. 

Tercihiniz MTL yani az buharlı sigara içimi ise 1.0 ohm ver üzeri şeklinde coil tercihi yapılmalıdır. 1.0 ohm artı olarak artarsa örneğin 1.2 , 1.7 gibi buhar üretimi daha da düşecektir. 

Likitinizdeki VG PG oranı ile coil ohm değerinin ilişkisi, VG (Sebze Gliserin), Sebze Gliserini olarak bildiğimiz bu sıvı bitkisel yağlardan elde edilen doğal bir kimyasaldır ve bu nedenle vejetaryenler için güvenlidir. Likit kullanımı ile elde edilen buhara 'kalın' bir his vermek için yaygın olarak kullanılan VG biraz tatlı bir tada sahiptir ve PG'den epey kalındır. Vegetable Glycerin, Propylene Glycol'un alt-ohm buhar için daha uygun olmasını sağlayan daha düzgün bir boğaz vuruşu sağlar. Genel olarak VG yüzdesi yüksek olan e-likit sıvıları daha sağlıklı ve buhar deneyimi ve boğaz vurumu açısından DL ve MTL içimde daha kaliteli sonuçlar vermektedir. 

VG PG tanımını yaparken VG'nin PG den biraz daha kalın ve yoğun olduğunu söylemiştik burada coilin içerisinde bulunan pamuk sarımının yanmaması için devamlı ıslak kalması ve pamuğun bu ıslaklığı hızlı bir biçimde yenilemesi gerekmektedir. PG oranı kalın olduğunda coilde bulunan hava ve likit kanallarının kalın olması gerekir ki sirükülasyon hızlı ve sürekli olabilsin. Bu denge DL ve MTL içim için üretilmiş olan tel, pamuk sarımına uygun VG PG oranları gözetilerek seçim yapılmalıdır. MTL içim örneğin bir pod sistem e sigara cihazının coili 1.7 ohm ise likit giriş kanalı DL coil çeşitlerinden biri olan 0.3 ohm coil e oranla çok ince olacaktır bu sebeple kalın veya yoğuluğu bol yani VG oranı yüksek bir likit tercihi Pod sistem kullan kullanıcının coilinin hızlı likit emmesi veya ısınarak buharlaştırılması sonucu daha sonraki pamuğun hızlı likit emilimini hızlı bir şekilde yapamadığı için cihazın vermiş olduğu sıcaklık sirükülasyon olmaması sebebi ile kuru veya tam ıslanmamış pamuğa uygulandığından coil pamuğu yanacak ve coil ömrünü azaltacaktır. Pod sistem kullanın kullanıcılarının yani 1 ohm ve üzeri tercih eden kullanıcıların salt likit tercih etmeleri önerilir. Genelde %50VG - %50 PG oranı bulunan likitler daha akışkan olduğundan daha hızlı pamuğu ıslatır bu sayede pamuğun ıslak olduğu için yanması daha zor ve uzun zaman alacaktır.

Yüksek buhar Nargile tipi seven e sigara kullanıcıların da tam tersi yüksek VG oranı seçmeleri hem coillerinin likit kanallarının geniş olması hemde yüksek watt çıkışına mağruz kalacağı için ince bir likitin yoğun bir likite oranla daha çabuk kuruyacağından VG oranı yüksek likitler hem daha kaliteli içim sağlar hemde coil ömrünüzü uzatır.

Kısaca ve kabaca anlatmak gerekirse elektronik sigara cihazı kullanımında watt çıkışı yüksek ise ona göre coil tercihi kalın likit girişi kanalı bulunan Sub Ohm likitler de VG oranı yüksek likit sıvıları tercih edilmelidir. Tam tersi düşük watt çıkışlı POD sistem veya Mod Set kurulumu ve atomizeri MTL içime uygun kullanıcıların da VG oranı daha dengeli veya az olmalıdır ki bobine ulaşacak hava kanalı küçük olduğundan daha hızlı emilim sağlarak coilin ömrünü uzun tutabilirsiniz.

Buhar Adam Önerisi: Coilinizin her durumda ömrünü uzatmak istiyorsanız uyulması gereken en önemli kural Zincirleme çekim diye tabir edilen üst üste hızlı buhar çekimi yapmaktan kaçınılmalıdır. Bunun sebebi coilinizin içerisinde bulunan pamuğun her çekimde bir ısıya maruz kalmış olması ve hızlı yapılan çekimlerde pamuğun hızlı bir şekilde likiti ememiyor oluşudur. Islanmayan pamuk ıslak pamuğa oranda çok daha hızlı yanarak kullanılmaz hale gelecektir.

Yorum Yap