Coil Ömrü Uzatma Püf Noktaları

Yazar Buhar Adam 25/01/2019 1 Yorumlar E Sigara Blog Yayınları,E Sigara Yedek Parça Blog,Nedir Köşesi,

Coil Ömrü Uzatma Püf Noktaları

Elektronik Sigara kullananların çoğunun dert yandığı sorunların başını çeken tank yedek bobini olan coil başlıklarının kısa süreler içierisinde ömrünün bitmesi kullanım esnasında ilk zamanki kullanıma oranla acı tat gelmesine öksürtmesine ve likit tadını alamamak gibi sorunlara neden olmaktadır.

Coil ömürünü uzatıcak bazı deneyimlerimizi paylaşacağız bu yazacağımız kriterler size de mantıklı gelecektir. Uygulandığı taktirde hem pod cihaz kartuşlarının hemde Sub Ohm tank coillerinin ömrünün yarı yarıya daha uzun ömürlü kullanıma gelecektir. 

1. madde olarak en önemli kriteri belirtmek istiyorum zincirleme çekim dediğimiz olay. Bu tabir üst üste seri vape yapmak içim yapmak manasına gelmektedir. Bu tarz içim hem coil ömrünü çok azaltır hemde cihaz pil ömrünü bitirir. Örneğin Minifit Pod sistem cihaz kullanıyorsunuz. Mantık olarak anlatmaya çalışısam her yedek bobin başlığında bulunan pamuk belli bir ısı karşısında dirence sahiptir. 

2. Sarım pamuğunu ıslak tutmak, Yanma direnci değişikliği pamuğun kuruluk oranına nekadar ısıya karşı olduğuna ve hangi aralıklarla devam ettiğine göre değişir. Amacımız burada bu pamuğu uzun ömürlü kullanmak. Pamuğu devamlı ıslak tutmak birinci önceliğimiz. Islak olan pamuk kuru olan pamuktan daha yavas yanar. Yani devamlı tankınızda likit en düşük orta seviyenin biraz üzerinde olmalı çünkü içim yaparken cihaz yan tutuluyor ve üst kısımda kalan bölümler likit emmemiş ise yanabilir.

3. Orjinal Coil kullanmak. Özellikle Türkiye'de coilin çok sahtesini satanlar var. Orjinal coil örneğin 1 ay ömürlü oluyorsa materyal kalitesinden dolayı clon coil 1 bucuk hafta kadar ömrü olabiliyor. Coilin sahte veya ojinal olduğunu kutu üzerinde bulunan Serial kod QR kodu ile kontrol edebilirsiniz. Sahte coil satan sitelerin ayrımını da sikayetvar gibi şikayet sitelerinden sitenin adını yazıp arama yaparsanız satılan ürünler müşteri yorumları yaşanan problemler her türlü bilgiyi kullanıcı yorum ve görüş paylaşımlarından elde edebilirsiniz.

4. Kullanılan Likitin kalitesi, VG PG oranı, kullanılan aromanın kalitesi, kullanılan nikotin ve diğer unsurların oran ve kaliteleri fark edecektir. Genel görüş yoğun likitler pamuk gözeneklerine yapıştığından dolayı ve hava geçirgenlik oranını kısıtladığı için coilin ömrünü kısaltmaktadır.

5. Coil için üretici tarafından önerilen değerlerde kullanmak. Üretici coil üzerine örneğin 40W ile 70W arası yazar alt lımıt 40 watt en üst limit de best veri ise 70W olarak verilmiş ise sizin cihazınız 80 W da ise coil ömrü yarı yarıya düşecektir. 40 Watt da da kullanmak iyi değildir. çünkü az buhar üreteceğinden ısıtmayı tam yapmayacağından coil siz devamlı ve uzun zincirleme içim yapma yoluna başvuracaksınız bu durumda pamuk devamlı 2. madde de bahsettiğim gibi ıslak kalma durumunu koruyamayacağından o şekilde de coilin ömrünü yiyecektir. En ideali normal kullanımdır abartısız sakin kullanım ve önerilen ayarlarla orjinal coil kullanımıdır.

1 Yorumlar

Kadir:
18/06/2019, 06:16:34 PM
Cevapla

Bu güzel yazınız için teşekkür ederim. Bu kadar emek vermişsiniz ama millet bir teşekkür bile etmemiş. Bu insanlara iyilik yaramıyor. Bilgiler işime yarayacak. Saygılar.

Yorum Yap